صعود مدیران و کارشناسان

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی

به قلّه شاسکوه

قله شاسکوه با ارتفاع 2843 متر دومین قله مرتفع استان خراسان جنوبی است. وجود دو زیارتگاه بر فراز قله های شاسکوه و میلاکوه باعث شده تا این منطقه علاوه بر همه جذابیت های طبیعی از یک معنویت خاصی برخوردار باشد .

روز جمعه مورخ 15 مرداد 1395 با گرم شدن هوا فرصت مناسبی پدیدار شد تا مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به قصد زیارت، قدم در بام شهرستان زیرکوه بگذارند.

حال و هوی این صعود به قله شاسکوه واقعا دیدنی بود. حضور مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی، بر بلندای 2800 متری شهرستان زیرکوه نشان از عشق و ارادت این سازمان به اهل بیت عصمت و طهارت دارد.

 دامنه کوه به سمت رسیدن به قله را که طی می کنیم به مکانی می رسیم به نام مهر بخش.  جایی که وجه تسمیه آن بسیار زیبا و به جاست. به گفته قدیمی ها در این محل که دارای شیب بسیار تند و صعب العبور است خانم هایی که به قصد زیارت می آمدند حاضر بودند مهریه خود را به شوهرشان ببخشند، به شرط آنکه آنها را از این مکان عبور دهند.

مهر بخش با همه سختی هایش به پایان می رسد و مسیر دیگری چند صد متر جلوتر انتظار همکاران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی را می کشید. مسیری که به علت وزش بادهای شدید به تیغ باد شهرت دارد. این مسیر حدودا 500 متری که در معرض وزش بادهای شدید قرار دارد، خصوصاً در فصل تابستان مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد می کند .

تیغ باد را که پشت سر بگذاریم به چشمه ای می رسیم به نام حوض کوثر. قدیمی ها آب این چشمه را شفا بخش می دانند و از آن به عنوان تبرک استفاده می کنند. زائران و مجاوران شاسکوه معتقدند اگر دست و صورت خود را در آب حوض کوثر بشویید آب خشک می شود و این اتفاق بارها و بارها تکرار شده است و شاهدان زیادی آن را با چشم خود دیده اند.

صد متر جلوتر از این چشمه کمپ اصلی شاسکوه قرار دارد. مکانی در ارتفاع 2700 متری که به عنوان زائرسرای زائران شاسکوه شناخته می شود.

چند سالی هست که به همت اهالی روستاهای اطراف خصوصا مردم روستای آبیز چند اتاق در این مکان ساخته شده است تا زائران و کوهنوردانی که شب قصد ماندن دارند، از این سرپناه استفاده کنند.

زیارتگاه شاسکوه در روزهای تعطیل و خصوصا ایام تابستان، پذیرای خیل عظیم مشتاقان و عاشقان اهل بیت است و در این میان خانواده هایی که آمده اند اکثراً گوسفندی را به عنوان نذری و برای قربانی کردن به همراه آورده اند. گوسفندها با اشتیاق به سوی قربانگاه می آیند و قبل از قربانی شدن در سایه سار درخت بید تنومند بر بلندای زیارتگاه لحظه ای به خواب می روند.

زیارتگاه شاسکوه در بین مردم شهرستان زیرکوه جایگاه ویژه ای دارد و گذشتگان این سرزمین خاطرات بسیاری را از معجزات اتفاق افتاده در این زیارتگاه نقل می کنند.

مرحوم آیتی در کتاب بهارستان در مورد شاسکوه اینگونه می نویسد:

" چهار نفر امام زاده علیهم السلام مدتی در چهار گنبد افین به سر برده و چون در تعقیب مأمورین خلفای بنی عباس بودند به کوهی که همان شاسکوه می باشد متواری شدند ودر  جدالی که با مأمورین داشتند به شهادت رسیده که شاه سلیمان برادر امام رضا بر سر قله میلان و سه تن دیگر سر قلّه آس کوه دفن شده اند و زائرینی که مشرّف شده اند بارها مشاهده نموده اند که نوری از سمت آس کوه به میلان کوه در حرکت است و همزمان صدای نقاره خانه علی بن موسی الرضا (ع) شنیده شده است.

دو چشمه آب سر کوه به نام کوثر و جمجمه قبل از شهادت این بزرگواران بوده که یکی از پیامبران الهی در آنجا مشغول عبادت بوده و خداوند چشمه کوثر را برای آشامیدن و جمجمه را برای تطهیر و وضو ایجاد کرده و به همین دلیل چنانچه از کوثر کسی وضو بسازد یا هر گونه آلودگی به آن برسد به کلی می خشکد و از این آب فقط برای شفای مریضان استفاده می نمایند.

گذشتگان می گویند بر سر شاسکوه دیگی چدنی وجود داشت که بر گرداگرد آن این اشعار نوشته شده بود.
این هردو جبل چو مروه وکوه صفاست

یا همچو احد مزار پاک شهداست

معلوم نیست کیست آسوده ی آس

میلان مقر شاه سلیمان رضاست"

 صعود مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خراسان جنوبی به قلّه متبرّک شاسکوه گرامی و مبارک باد.معرفی مدیر

جواد لطفی

مدیر امور اداری، مالی و پشتیبانی

نمودار سازمانی

 

کتابخانه و مرکز اسناد

روزنامه آوای خراسان جنوبی